Stepanovich » 10 апр 2011, 19:41
2011 Paris-Roubaix, results
By VeloNews.com
Published Apr 10th 2011 11:08 AM UTC — Updated Apr 10th 2011 12:57 PM UTC
1. Johan Van Summeren (B), Garmin-Cervélo, 6:0:7:28
2. Fabian Cancellara (Swi), Leopard-Trek, at 0:19
3. Maarten Tjallingii (Nl), Rabobank Cycling Team, at 0:19
4. Grégory Rast (Swi), Team Radioshack, at 0:19
5. Lars Ytting Bak (Den), HTC-Highroad, at 0:21
6. Alessandro Ballan (I), BMC Racing Team, at 0:36
7. Bernhard Eisel (A), HTC-Highroad, at 0:47
8. Thor Hushovd (Nor), Garmin-Cervélo, at 0:47
9. Juan Antonio Flecha Giannoni (Sp), Team Sky, at 0:47
10. Mathew Hayman (Aus), Team Sky, at 0:47
11. Frédéric Guesdon (F), Française des Jeux , at 0:47
12. Lars Boom (Nl), Rabobank Cycling Team, at 0:47
13. Mirko Selvaggi (I), Vacansoleil-DCM, at 47
14. Jurgen Roelandts (B), Omega Pharma-Lotto, at 47
15. Mitchell Docker (Aus), Skil-Shimano, at 47
16. Damien Gaudin (F), Europcar, at 47
17. Martin Elmiger (Swi), Ag2r La Mondiale, at 47
18. Tomas Vaitkus (Ltu), Astana, at 47
19. John Degenkolb (G), HTC-Highroad, at 2:10
20. Sep Vanmarcke (B), Garmin-Cervélo, at 2:10
21. André Greipel (G), Omega Pharma-Lotto, at 3:43
22. Baden Cooke (Aus), Saxobank-Sungard, at 3:43
23. Gabriel Rasch (Nor), Garmin-Cervélo, at 3:43
24. Manuel Quinziato (I), BMC Racing Team, at 3:43
25. David Veilleux (Can), Europcar, at 3:45
26. Sebastian Langeveld (Nl), Rabobank Cycling Team, at 4:06
27. Tom Veelers (Nl), Skil-Shimano, at 4:46
28. Tyler Farrar (USA), Garmin-Cervélo, at 4:46
29. Kevin Ista (B), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 4:46
30. Jens Keukeleire (B), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 4:46
31. Matteo Tosatto (I), Saxobank-Sungard, at 4:46
32. Marcus Burghardt (G), BMC Racing Team, at 4:46
33. Steve Chainel (F), Française des Jeux, at 4:46
34. Sébastien Turgot (F), Europcar, at 4:46
35. Kristof Goddaert (B), Ag2r La Mondiale, at 4:46
36. Ian Stannard (GB), Team Sky, at 4:46
37. Michael Schär (Swi), BMC Racing Team, at 4:46
38. Sylvain Chavanel (F), Quick Step, at 4:46
39. Sébastien Chavanel (F), Europcar, at 4:46
40. Sébastien Minard (F), Ag2r La Mondiale, at 4:46
41. Sébastien Rosseler (B), Team Radioshack, at 4:46
42. George Hincapie (USA), BMC Racing Team, at 4:46
43. Gustav Larsson (Swe), Saxobank-Sungard, at 4:46
44. Gorazd Stangelj (Slo), Astana, at 4:46
45. Imanol Erviti (Sp), Movistar, at 4:46
46. Thomas Leezer (Nl), Rabobank Cycling Team, at 4:54
47. Maxim Gourov (Kaz), Astana, at 6:42
48. Robbie Mcewen (Aus), Team Radioshack, at 9:16
49. Andreas Klier (G), Garmin-Cervélo, at 9:16
50. Alex Rasmussen (Den), HTC-Highroad, at 10:06
51. Bert De Backer (B), Skil-Shimano, at 10:10
52. David Boucher (F), Omega Pharma-Lotto, at 10:10
53. Sébastien Hinault (F), Ag2r La Mondiale, at 10:10
54. Leonardo Fabio Duque (Col), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 10:10
55. Maarten Neyens (B), Omega Pharma-Lotto, at 10:10
56. Jean-Lou Paiani (F), Saur-Sojasun, at 10:10
57. Marcel Sieberg (G), Omega Pharma-Lotto, at 10:10
58. Kasper Klostergaard Larsen (Den), Saxobank-Sungard, at 10:10
59. Alexandre Pichot (F), Europcar, at 10:10
60. Rony Martias (F), Saur-Sojasun, at 10:14
61. Saïd Haddou (F), Europcar, at 10:14
62. Mathieu Claude (F), Europcar, at 10:14
63. Jonas Aaen Jörgensen (Den), Saxobank-Sungard, at 10:14
64. Timon Seubert (G), Team Netapp, at 10:16
65. Jimmy Engoulvent (F), Saur-Sojasun, at 10:16
66. Koen De Kort (Nl), Skil-Shimano, at 10:16
67. Nico Sijmens (B), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 10:16
68. William Bonnet (F), Française des Jeux, at 10:16
69. Jimmy Casper (F), Saur-Sojasun, at 12:58
70. Robert Retschke (G), Team Netapp, at 12:58
71. Fumiyuki Beppu (Jpn), Team Radioshack, at 12:58
72. Bjorn Selander (USA), Team Radioshack, at 12:58
73. Jan Barta (Cze), Team Netapp, at 12:58
74. Jean-Luc Delpech (F), Bretagne-Schuller, at 12:58
75. Mickael Delage (F), Française des Jeux, at 12:58
76. Benjamin King (USA), Team Radioshack, at 12:58
77. Daniel Oss (I), Liquigas-Doimo, at 12:58
78. Kristijan Koren (Slo), Liquigas-Doimo, at 12:58
79. Cyril Lemoine (F), Saur-Sojasun, at 12:58
80. Gael Malacarne (F), Bretagne-Schuller, at 13:02
81. Romain Lemarchand (F), Ag2r La Mondiale, at 13:02
82. Mirco Lorenzetto (I), Astana, at 13:02
83. Roy Curvers (Nl), Skil-Shimano, at 13:02
84. Daniele Righi (I), Lampre-Farnese Vini, at 13:02
85. Yohann Gene (F), Europcar, at 13:02
86. Peter Sagan (Svk), Liquigas-Doimo, at 13:04
87. Gerald Ciolek (G), Quick Step, at 13:06
88. Dennis Van Winden (Nl), Rabobank Cycling Team, at 13:06
89. Kevin Van Impe (B), Quick Step, at 13:15
90. Bradley Wiggins (GB), Team Sky, at 13:50
91. Adrien Petit (F), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 13:50
92. Romain Zingle (B), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 13:50
93. Jaroslaw Marycz (Pol), Saxobank-Sungard, at 13:53
94. Martin Mortensen (Den), Leopard-Trek, at 13:53
95. Dominique Rollin (Can), Française des Jeux, at 13:53
96. Simon Zahner (Swi), BMC Racing Team, at 13:59
97. Marco Bandiera (I), Quick Step, at 14:02
98. Danilo Hondo (G), Lampre-Farnese Vini, at 17:42
99. Dmytro Krivtsov (Ukr), Lampre-Farnese Vini, at 17:42
100. Alan Marangoni (I), Liquigas-Doimo, at 17:42
101. Mathieu Halleguen (F), Bretagne-Schuller, at 17:42
102. Michael Barry (Can), Team Sky, at 17:42
103. Alan Perez Lezaun (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 17:42
104. Stéphane Bonsergent (F), Bretagne-Schuller, at 17:42
105. Stijn Devolder (B), Vacansoleil-DCM, at 17:42
106. Adam Hansen (Aus), Omega Pharma-Lotto, at 17:42
107. Michaël Baer (Swi), Team Netapp, at 17:42
108. Andreas Schillinger (G), Team Netapp, at 17:42
DNF – Dominic Klemme (G), Leopard-Trek
DNF – Giacomo Nizzolo (I), Leopard-Trek
DNF – Stuart O’grady (Aus), Leopard-Trek
DNF – Joost Posthuma (Nl), Leopard-Trek
DNF – Tom Stamsnijder (Nl), Leopard-Trek
DNF – Wouter Weylandt (B), Leopard-Trek
DNF – Roger Hammond (GB), Garmin-Cervélo
DNF – Heinrich Haussler (Aus), Garmin-Cervélo
DNF – Kurt-Asle Arvesen (Nor), Team Sky
DNF – Jeremy Hunt (GB), Team Sky
DNF – Geraint Thomas (GB), Team Sky
DNF – Matthew Harley Goss (Aus), HTC-Highroad
DNF – Matt Brammeier (Irl), HTC-Highroad
DNF – Mark Cavendish (GB), HTC-Highroad
DNF – Gatis Smukulis (Lat), HTC-Highroad
DNF – Tom Boonen (B), Quick Step
DNF – Andreas Stauff (G), Quick Step
DNF – Gert Steegmans (B), Quick Step
DNF – Guillaume Van Keirsbulck (B), Quick Step
DNF – Jens Debusschere (B), Omega Pharma-Lotto
DNF – Vicente Reynes Mimo (Sp), Omega Pharma-Lotto
DNF – Alexander Kristoff (Nor), BMC Racing Team
DNF – John Murphy (USA), BMC Racing Team
DNF – Filippo Pozzato (I), Team Katusha
DNF – Vladimir Gusev (Rus), Team Katusha
DNF – Leif Hoste (B), Team Katusha
DNF – Mikhail Ignatyev (Rus), Team Katusha
DNF – Serguei Ivanov (Rus), Team Katusha
DNF – Aliaksandr Kuschynski (Blr), Team Katusha
DNF – Luca Paolini (I), Team Katusha
DNF – Nikolay Trusov (Rus), Team Katusha
DNF – Steve Houanard (F), Ag2r La Mondiale
DNF – Lloyd Mondory (F), Ag2r La Mondiale
DNF – Anthony Ravard (F), Ag2r La Mondiale
DNF – Björn Leukemans (B), Vacansoleil-DCM
DNF – Thomas De Gendt (B), Vacansoleil-DCM
DNF – Gorik Gardeyn (B), Vacansoleil-DCM
DNF – Wouter Mol (Nl), Vacansoleil-DCM
DNF – Frederik Veuchelen (B), Vacansoleil-DCM
DNF – Borut Bozic (Slo), Vacansoleil-DCM
DNF – Arnaud Coyot (F), Saur-Sojasun
DNF – Romain Matheou (F), Saur-Sojasun
DNF – Stéphane Poulhies (F), Saur-Sojasun
DNF – Theo Bos (Nl), Rabobank Cycling Team
DNF – Rick Flens (Nl), Rabobank Cycling Team
DNF – Maarten Wynants (B), Rabobank Cycling Team
DNF – Olivier Bonnaire (F), Française des Jeux
DNF – Yauheni Hutarovich (Blr), Française des Jeux
DNF – Matthieu Ladagnous (F), Française des Jeux
DNF – Marcel Kittel (G), Skil-Shimano
DNF – Roger Kluge (G), Skil-Shimano
DNF – Martin Reimer (G), Skil-Shimano
DNF – Davide Cimolai (I), Liquigas-Doimo
DNF – Jacopo Guarnieri (I), Liquigas-Doimo
DNF – Edward King (USA), Liquigas-Doimo
DNF – Arnaud Labbe (F), Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF – Aleksejs Saramotins (Lat), Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF – Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-Farnese Vini
DNF – Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-Farnese Vini
DNF – Adriano Malori (I), Lampre-Farnese Vini
DNF – Balint Szeghalmi (Hun), Lampre-Farnese Vini
DNF – Luke Roberts (Aus), Saxobank-Sungard
DNF – David Tanner (Aus), Saxobank-Sungard
DNF – Nelson Oliveira (Por), Team Radioshack
DNF – Jesse Sergent (NZ), Team Radioshack
DNF – Andrey Amador Bakkazakova (Crc), Movistar
DNF – José Ivan Gutierrez Palacios (Sp), Movistar
DNF – Ignatas Konovalovas (Ltu), Movistar
DNF – Carlos Oyarzun (Chi), Movistar
DNF – Luis Pasamontes Rodriguez (Sp), Movistar
DNF – Francisco Perez Sanchez (Sp), Movistar
DNF – Jose Joaquin Rojas Gil (Sp), Movistar
DNF – Allan Davis (Aus), Astana
DNF – Simon Clarke (Aus), Astana
DNF – Valentin Iglinskiy (Kaz), Astana
DNF – Javier Francisco Aramendia Lorente (Sp), Euskaltel-Euskadi
DNF – Jonathan Castroviejo Nicolas (Sp), Euskaltel-Euskadi
DNF – Pierre Cazaux (F), Euskaltel-Euskadi
DNF – Gorka Izagirre Insausti (Sp), Euskaltel-Euskadi
DNF – Jon Izaguirre Insausti (Sp), Euskaltel-Euskadi
DNF – Miguel Minguez Ayala (Sp), Euskaltel-Euskadi
DNF – Daniel Sesma (Sp), Euskaltel-Euskadi
DNF – Eric Baumann (G), Team Netapp
DNF – Steven Cozza (USA), Team Netapp
DNF – Alexander Gottfried (G), Team Netapp
DNF – Johan Le Bon (F), Bretagne-Schuller
DNF – Renaud Dion (F), Bretagne-Schuller
DNF – Sébastien Duret (F), Bretagne-Schuller
DNF – Florian Vachon (F), Bretagne-Schuller